Skoro zajrzałeś do tego artykułu, to jesteś na dobrej drodze do swojego celu! To znak, że chcesz się rozwijać i być coraz lepszym zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Higiena Mózgu – pojęcie, które polega na “wsadzaniu sobie do głowy odpowiednich dyskietek, odpowiednich z programami” .
Programy to nasze myśli, przekonania czy filtry mentalne.

Umysł jest naszą baterią, musisz o nią dbać, czyścić, konserwować. Pilnować, aby się nie przegrzewała..bo niestety drugiej baterii nie ma.

Nad nasza głową, naszym umysłem musimy pracować. Na bieżąco wprowadzać “aktualizacje programów”, to dzięki nim widzimy świat inaczej. To jest właśnie różnica pomiędzy etapami w rozwoju osobistym.

W tym artykule poruszę kilka elementów higieny mózgu, które obserwuję niemalże codziennie. Kiedy włączysz te kilka rad do swojego życia, zauważysz jak dynamicznie zaczniesz działać. Zaczynamy !

1. CZY TWOI BLISCY SĄ DLA CIEBIE AUTORYTETEM?

Odpowiedz sobie na to pytanie szczerze. Bardzo proste pytanie, pod warunkiem, że naprawdę odpowiesz sobie szczerze. Jeżeli odpowiedziałeś TAK, to masz niebywałe szczęście.. warunek autorytetu musi być spełniony, te osoby mają wyniki.Jednak większość odpowie NIE. Moi bliscy nie są dla mnie autorytetem.

Czemu tak się dzieje? Często po kilku latach bliskiej relacji np mama, mąż, szef PRZESTAJĄ BYĆ DLA CIEBIE AUTORYTETEM. Co to oznacza? Oni stracili swoją wiedzę? Nie! To Ty przestałeś ich słuchać. Po kilku latach okazuje się, że nie przyjmujesz ich opinii bezkrytycznie. Zbyt dużo kłótni, ciężkich przeżyć, znacie się doskonale. Zbyt wiele Was łączy sytuacji problemowych czy okazało się, że ta osoba się myli. Automatycznie przestaniesz słuchać co ma Ci ona do powiedzenia. Bezinteresownie chce Ci pomóc, doradzić i być przy Tobie, lecz Ty tej pomocy nie przyjmujesz. Odrzucasz ją, traktując ją jako wroga.

Jednak wystarczy, że pojawi się ktoś z zewnątrz w Twoim życiu i mówi Ci dokładnie to samo co Twój bliski i wszystko się zmienia. Jesteś tak zadowolony i zajarany, że lecisz do domu i opowiadasz jaki masz plan, a Twoi bliscy łapią się za głowę, bo przecież tłumaczą Ci to od X czasu.. znajome?

Podsumowując, rozejrzyj się wokół i dokładnie posłuchaj co kto ma Ci do powiedzenia, Ci ludzie naprawdę chcą dla Ciebie dobrze. Doceń to.

2. SPÓJNOŚĆ W RELACJACH?

Brak spójności. – To kolejny element, który przeszkadza nam i w życiu i w biznesie. Dla przykładu, pracując ze wspólnikiem wiele lat pozwalamy sobie w relacjach na trochę osobistego życia, mówimy otwarcie co nam się podoba co nie, jesteśmy sobą. Gdy pojawia się trzecia osoba zaczynamy odgrywać scenki, chcemy pokazać się jak najlepiej, to sprawia, że brak nam spójności z naszym prawdziwym ja.

Będąc innymi w relacjach stajemy się tzw marionetkami, zakładamy maski.. ZAKŁADANIE MASKI JEST JEDNYM Z NAJGORSZYCH PROGRAMÓW, JAKI MOŻESZ SOBIE WGRAĆ. Wiem o czym mówię, ponieważ przez wiele lat żyłem z maską.

Jako coach codziennie w swojej pracy spotykam się z klientami, którzy między słowami mówią “Karol, pomóż mi zdjąć tę maskę, pozwól mi być sobą ” . Kiedy “uchylam klientowi drzwi” do innego świata pokazuje, że można inaczej żyć, bez nerwów, bez presji, to często taka osoba, po takim coachingu, nie do końca rozumie co się z Nią wydarzyło.

Bo to tak jakbym mówił:

 Ja : Hej! Zobacz! Wcale nie musisz taplać się w swoim sosie.Wcale to bagienko w którym jesteś, ten bród, ten syf, Ci nie szczerzy kumple, ta niezdrowa atmosfera w robocie, ta ambicja Twoich rodziców, która każe Ci dzisiaj zabijać się po to, żeby im coś udowadniać.
Ten pęd za jakąś karierą i pieniędzmi, za olanie siebie i brak czasu dla rodziny. Hej, to wcale tak nie musi wyglądać, zobacz, otwieram drzwi i pokazuje tam jest inny świat. Tam rosną kwiatki na łące, tam możesz sobie pograć w piłkę, pograć w karty, tam możesz się poopalać, tam masz słońce, tam masz drinki z palemką, tam masz odpoczynek. Podoba Ci się?

Klient na to : No, fajnie jest

Ja : No właśnie, to teraz od tego momentu po tej naszej rozmowie, po tym naszym coachingu, ten świat stoi przed Tobą otworem. Idź po prostu do Niego, tu masz instrukcję,proszę.

Klient: Dziękuję bardzo.

Płaci pieniądze, ja wracam do swojego życia, ta osoba wraca do swojego życia. I wydawałoby się, że wszystko jest super, wszystko jest w porządku, ale tak nie jest. Ponieważ okazuje się, że kiedy ta osoba, tak jak w Matrixie, zobaczy na chwilę, że jest inny świat i ma do wyboru niebieska pigułka czy czerwona.

3. CZERWONA CZY NIEBIESKA PIGUŁKA?

Tu dochodzimy do trzeciego elementu, wyboru. Za każdym razem kiedy strach sparaliżuje Cię przed nieznanym, wyobraź sobie, że trzymasz w ręku dwie pigułki. Jedna czerwona, druga niebieska.

Czerwona pigułka – nic już nie będzie takie samo.Poznasz całą prawdę, o sobie, o świecie, o pracy , o wszystkim.
Niebieska pigułka – za chwilę zaśniesz, obudzisz się rano i nie będziesz w ogóle pamiętać o naszej rozmowie.

Co Ty wybierasz?

Z mojego kilkuletniego doświadczenia powiem Ci, że ogromna część wybiera niebieską pigułkę. Czyli, budzę się rano, zapominam o tym co było. Co przekładając na taki normalny język, oznacza: Eee, nie tego oczekiwałem, wcale nie to było dla mnie ważne, dało mi coś innego, czego ja nie chciałem.

I co się dzieje później? Później się dzieje to, że taka osoba, zamiast iść do przodu ze swoim życiem, celami, planami, marzeniami to ona zaczyna okopywać się, bronić się. ERROR.

Czas na podsumowanie:

Dbaj o swój umysł, rozwijaj się mimo tego, że prawda czasem boli. Wiem po sobie jak bardzo. Wiem jak silnie automatycznie broni się nasz umysł przed zaakceptowaniem tego, że może być lepiej ,tylko to wymaga pracy, ogromu pracy. To wymaga zostawienia tego co nam znane i komfortowe, na rzecz tego co jest obce, czego się boimy, ale WARTO. UWIERZCIE , ŻE WARTO !

I jeżeli gdzieś tam w środku siebie czujesz, że stać Cię na więcej, to nie trzymaj się dalej w klatce przekonań, tylko leć. Leć, ryzykuj, przegrywaj, upadaj, wstawaj, walcz i wygrywaj. Nie jest sztuką przeżyć życia z dnia na dzień. Sztuką jest zrobić coś więcej, oczekiwać od siebie więcej..

ZRÓB TO!! Bo i tak przyjdzie taki moment, kiedy ryzyko spróbowania będzie mniejsze, niż ryzyko pozostania w tym samym miejscu..

 

Jeżeli chcesz rozwinąć ten temat, koniecznie zobacz ten materiał!!


M.M
M.M

Leave a Reply

Your email address will not be published.